м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 101-А

Пн – Чт 8:30 – 18:00
Пт - 8:30 – 17:00
Сб - 9:00 – 13:00

Дрібний червоний висип у дитини на тілі — можливі причини. Види висипань у дітей на обличчі, руках, ногах і животі.

Дитячий дерматолог розповідає:

Типова і часта ситуація…. «Вранці дочка прокинулася з личком, що називається, в цятку…»


Ми, зазвичай, можемо не надати цьому значення, а коли  дитина проявляє свій характер в примхах — ми уже починаємо занепокоюватись. У простіших ситуаціях можна самостійно  з’ясувати причину висипань у своєї дитини.

Дуже важливо одразу ж визначити природу червоної висипки, від цього залежить ефективність лікування!

Причини виникнення висипу

Виявилося, що червоний висип у дитини на тілі або його окремих частинах може з’явитися з досить багатьох причин:

  • післяпологові висипання;
  • погана гігієна;
  • перегрів;
  • інфекція:
  • алергія;
  • екзема;
  • лишай.

Давайте розглянемо разом кожну з причин більш детально

Лякатися не треба. Післяпологова або неонатальна висипка у немовляти виникає на 7-21 день його життя поза тілом матері і проходить самостійно до 2-3 місяців. З’являється вона зовсім раптово. Причиною такої висипки є вплив гормонів мами на дитину ще в утробі.

Неонатальний висип — це природне явище абсолютно безпечне для здоров’я крихт.
Висипання поширюються в основному на поверхні волосистої частини голівки малюка, а також зачіпають щоки і шию, з періодичністю змінюючи свої місця розташування на описаних ділянках. Сама дрібна висипка, рожево-червона, не супроводжується нагноєннями і/або запальними процесами, на дотик трохи шорстка. Прикрих і тривожних відчуттів немовляті післяпологова висипка не доставляє.

Висипання зустрічаються приблизно у третини новонароджених дітей і ніякої небезпеки ні для «обсипаних», ні для оточуючих не представляють. Лікувати неонатальну висипку немає ніякої необхідності.

Різновидом неонатальної висипки є токсичне почервоніння шкіри на щоках і/або близько рота, спровоковане розширенням капілярів. Висипання виглядають як плями, що мають різні неправильні форми. Такий висип може виникнути відразу після народження. Лікувати його не треба, як і панікувати з приводу виникнення.

Незважаючи на те, що токсичне почервоніння шкіри виглядає страхітливо, воно так само не вимагає медичного втручання.

Чистота — запорука гарного самопочуття

При наявності у дитини попрілостей, особливо в теплий період року, висип може виникнути на місцях подразнення шкірних покривів. Висипання локалізуються в області промежини, сідниць і заднього проходу дитини. Висипання представляє собою невеликі поодинокі червоні прищики або їх скупчення, з явно вираженим запаленням навколо центру кожного прища. Причиною висипань є поганий догляд за малюком.

Попрілості можуть з’явитися так само в шийних складочках, на животику або на ніжках.

Попрілості і супутній їм висип доставляють немовляті масу занепокоєння через свій сверблячий ефект.

Позбутися від таких висипань можна шляхом частого підмивання дитини, прийняття повітряних ванн (без підгузка), використання присипок  і застосуванням спеціальних, призначених педіатром чи дитячим дерматологом кремів.

Водні процедури — самі ефективні ліки від попрілостей.

 Не перегрівайте дітей

Наступний вид висипки — пітниця — виникає завдяки закупорюванню потових залоз малюка в результаті перегріву. Ця червона дрібна висипка з’являється в місцях дотику маленького тільця з одягом і в шкірних складочках. Висипання починаються з дрібних бульбашок, що трансформуються пізніше в невеликі червоні плями. Пітниця — це свербляче запалення, що непокоїть малюка. Ефективно боротися з такими висипаннями допоможе відвар череди, ромашки або календули, доданий в дитячу ванночку при купанні. Також позитивно діють повітряні ванни. Проте варто враховувати такі моменти ,як індивідуальна непереносимість деяких трав, що в певних випадках можуть викликати алергічні реакції. Тому перші процедури мають бути нетривалі, настій повинен бути однокомпонентний та неміцний.

Здорове харчування – запорука гарного самопочуття маленької людини, особливо це стосується дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, вони ще більше потребують збалансованого прикорму, який буде містити всі необхідні вітаміни і мінерали для нормального розвитку дитячого організму.

Зворотній зв’язок