м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 101-А

Пн – Чт 8:30 – 18:00
Пт - 8:30 – 17:00
Сб - 9:00 – 13:00

Вам вперше поставили діагноз алергічного захворювання (АЗ), тобто полінозу, алергічного риніту, бронхіальної астми, контактного дерматиту, медикаментозної, інсектної, харчової алергії або кропив’янки. Чи потрібно хвилюватися і що, взагалі, потрібно робити?

Якщо діагноз поставлений не алергологом – потрібно, по-перше, поставити його під сумнів. І не тільки тому, що можлива лікарська помилка, а й тому, що АЗ легко сплутати з іншими захворюваннями. Наприклад, поліноз і цілорічний алергічний риніт – з аденоїдитом у дітей, гіперплазією носових раковин і синуситом у дорослих; бронхіальну астму – з обструктивним бронхітом, пневмонією, інфекційними або професійними захворюваннями легень; кропив’янку, харчову алергію – з патологією шлунково-кишкового тракту; алергію на ліки – з псевдоалергічними реакціями і т.п. Ймовірність правильного діагнозу АЗ зростає, якщо діагноз після необхідного обстеження поставив саме алерголог.

На щастя, у Вінницькому Алерго-імунологічному Центрі працюють алергологи високої кваліфікації і діагностична помилка практично виключена.

Тут ми дуже коротко розкажемо вам про типові початкові прояви різних АЗ. Отже:

 • Поліноз: закладеність, виділення з носа, свербіж очей, повік і їх почервоніння в сезон цвітіння (пиління) рослин (дерев, трав і ін.).
 • Цілорічний алергічний риніт: схожі з вищевказаними симптоми, проте проявляються цілорічно, внаслідок того, що причинами захворювання є такі алергени, як кліщі домашнього пилу, шерсть і лупа тварин, тощо.
 • Бронхіальна астма: періодичний бронхоспазм і напади експіраторної (при видиху) ядухи; у дітей можливі і еквіваленти цього – напади свистячого дихання або кашлю.
 • Атопічний дерматит: сверблячі шкірні зміни, що локалізуються в типових місцях: у дітей частіше – на обличчі, у дорослих – на згинальних поверхнях кінцівок.
 • Контактний дерматит: шкірні висипання в ділянках шкіри, де був тривалий контакт з алергізуючим агентом (барвником, косметичним засобом та ін.).
 • Кропив’янка: поява сверблячих пухирів, що тримаються не більше доби. Причини – різноманітні.
 • Харчова алергія: поява сверблячих шкірних змін (рідше виділень з носа, кон’юнктивіту, бронхоспазму) причинно пов’язаних з прийомом певних продуктів.
 • Інсектна алергія: почервоніння шкіри, виражений пухир, свербіж в місці ужалення комахи, які з кожним наступним укусом стають все більш інтенсивними, аж до анафілактичного шоку.
 • Медикаментозна алергія: різні подібні до будь-яких вищеописаних змін, причинно пов’язаних з прийомами.

Отже, яке мінімальне обстеження ви повинні пройти, щоб «отримати» діагноз АЗ:

 • кваліфікований (ви це відчуєте) збір анамнезу (з’ясування лікарем обставин розвитку захворювання, спадкових та інших передумов);
 • проведення шкірних проб з визначеним лікарем рядом алергенів, при необхідності (вирішує лікар) – додаткове лабораторне алергологічне обстеження чи деякі інші додаткові дослідження, які підтвердять або спростують діагноз (спірографія при підозрі на астму, назальна ендоскопія при підозрі на поліноз або алергічний риніт);
 • візуальне (лупою), мікробіологічне дослідження шкіри при підозрі на атопічний або контактний дерматит; холодова, термо- або проба при фізичному навантаженні при кропив’янці. Пріоритет надається шкірній діагностиці. Лабораторні методи застосовуються лікарем в комплексі для диференційної діагностики і уточнення діагнозу.

Якщо діагноз не викликає сумнівів, то прийміть наші наступні рекомендації. За сучасними уявленнями АЗ є невиліковними захворюваннями і у вас та лікаря є 2 шляхи: або довічно приймати протиалергічні, гормональні або інші препарати, які тільки знімають симптоматику АЗ, але не виліковують, або спробувати обірвати перебіг захворювання, застосувавши алерген-специфічну імунотерапію (СІТ). Причому, чим раніше розпочато лікування, тим успішнішою може бути СІТ (в межах 80-95% позитивних результатів), коли ще не розвинулися різні ускладнення.

Сьогодні світова і вітчизняна література свідчить про те, що у деяких хворих АЗ ремісія триває до 30 років, а іноді – все життя.

В Україні СІТ може проводитися не тільки за допомогою ін’єкцій відповідних алергенів, а й шляхом застосування лікувальних драже і водно-гліцеринових крапель. Відразу ж налаштуйтесь на тривале (від 3 до 5 років) лікування. Спочатку прийом препаратів може бути частим (щоденним, через день). Поступово інтервали між прийомами ліків збільшуються, доходячи до 1-2 драже (або, відповідно, крапель) в місяць.

Важливо, що ви або ваша дитина не тільки позбудитесь проявів захворювання на 5-10 років і більше, але й істотно заощадите кошти на лікування АЗ (в рази).

Медикаментозне лікування АЗ також має право на життя, іноді саме так починають лікування і в подальшому переходять на СІТ. Однак ще раз нагадуємо, що антигістамінні, гормональні препарати в кращому випадку можуть дозволити лише взяти під контроль перебіг АЗ, але не привести до клінічного одужання. І останнє: довіряйте лікуючому вас лікарю-алергологу, співпрацюйте з ним і це «віддячить» вам хорошим здоров’ям!

Борис Пухлик, професор.

Зворотній зв’язок